Psoriaas esineb 125 miljonil inimesel kogu maailmas, kuid haigusest endast räägitakse ikka veel väga ebalevalt. Kui olete perekonnas psoriaasiga kokku puutunud või soovite lihtsalt sellest haigusest rohkem teada, leiate siit lühiülevaate psoriaasi põhjustest ja sümptomitest.

1. Psoriaas esineb umbes 3%-l Ühendkuningriigi elanikest, võrdselt nii meeste kui ka naiste hulgas. Erinevalt ekseemist, mis algab tavaliselt lapsepõlves, kipub psoriaas välja lööma alles täiskasvanuks saades.

 

2. Psoriaasi puhul ilmuvad nahale punased ja krobelised laigud, mida katavad hõbevalged soomused. Kõige sagedamini ilmuvad laigud küünarnukkide, põlvede, peanaha ja alaselja piirkonda ning väga erinevates individuaalsetes raskusastmetes. Mõnel võib psoriaas välja lüüa ainult väikeste laikudena, teistel levib aga üle keha.

 

3. Psoriaasi põhjus on suurenenud rahanakkude loome. Tavaliselt uuendavad naharakud end iga kolme kuni nelja nädala tagant. Psoriaas kiirendab protsessi nii, et rakud uuenevad paari päevaga, tekitades üleliigse hulga. Põhjuseks peetakse immuunsüsteemi probleeme.

 

4. Psoriaasi sümptomid võivad võimenduda mitmel põhjusel, sealhulgas stress, haigused, ilmastik või ravimid. Nagu ka ekseemi puhul, võib äge haigushoog põhjustada suuremat stressi ning liigagi tuttav nõiaring ongi taas käimas.

5. Psoriaasil puudub teadaolev ravi, kuid olukorda saab leevendada mitmel moel, alates õigete kreemide valimisest kuni kerge teraapiani. Meie soovitame õrnaks hoolduseks nahakreemi Neutral Intensive Repair Cream, kuid esmalt peaks alati pöörduma arsti poole. Tema saab teid suunata dermatoloogi juurde või uuringutele.

 

6. Psoriaas võib väga tugevasti mõjutada enesehinnangut, eriti selliste inimeste puhul, kes tunnevad endal ebarealistlike ühiskondlike standardite survet. Kuigi psoriaasiga elamine võib aeg-ajalt meeleolu täiesti mustaks teha, tegutsevad ühismeedias suured nahaprobleemidele suunatud kogukonnad ning tuge võib leida ka heategevuslikest organisatsioonidest, nagu Psoriasis Association.

 

7. Psoriaasi puhul peaksite kasutama lõhnaaineteta tundlikule nahale mõeldud õrnatoimelisi tooteid. Alustuseks sobib suurepäraselt näiteks meie spetsiaalne tootesari Neutral Essential Bundle, mis koosneb lõhna- ja värvainevabadest kodukoristus- ja nahahooldustoodetest.

8. Psoriaas ei ole nakkav. Nahaprobleemi ei saa kanda ühelt inimeselt teisele. Selleks, et aidata inimestel mõista psoriaasi tegelikku olemust, tõstetakse nende teadlikkust ja pakutakse asjakohast infot.