Ekseem on üks maailma levinumaid terviseprobleeme, mis võib esineda teiegi perekonnas, kas minevikus või isegi praegu. Selleks, et saaksite oma naha eest mugavalt hoolt kanda, oleme koondanud siia info kõige levinumast ekseemi tüübist: atoopilisest dermatiidist.    

Mis on ekseem?    

Ekseem on nimetus, mis hõlmab vähemalt 11 haiguslikku naha seisundit. Atoopiline dermatiit ehk atoopiline ekseem on neist levinuim – ehk olete sellest juba kuulnudki? Atoopiline ekseem on sageli pärilik ning esineb tihemini inimestel, kellel on niigi tundlik nahk, sageli koos astma ja heinapalavikuga.

Ekseemi raskusaste on igal inimesel erinev, kuid üldiselt põhjustab see nahal punetust ja sügelust ning väikeseid ville, mida nimetatakse vesiikliteks ning mis võivad eritada vedelikku ja mäda või tekitada nahale kooriku. Nahaärrituse ennetamiseks on kõige parem võtta aega naha eest hoolitsemiseks.

Mis ekseemi tekitab?

Atoopiline ekseem on tavaliselt seotud naha loomuliku kaitsevõimega. Vähese kaitsevõimega nahk laseb sisse ärritajaid ja allergiat tekitavaid aineid (näiteks tolmu või lõhnaaineid), mis võivad põhjustada põletikku. Samuti võib ekseemi põhjustada toidu- ja loomakarvaallergia. Põhjust aitavad kindlaks määrata allergiatestid või ärritajate välistamine.

Tihti on inimesed täheldanud, et ekseemi sümptomite tekkimist soosib stress, väsimus ja haigused. Nõiaringi algus on kergesti märgatav: stress mõjutab nahka ja nahk mõjutab stressitaset – kumbki võimendab teist.

 

Millal saab ekseem alguse?

Ekseem annab endast peaaegu alati märku juba varases lapsepõlves – sümptomeid on täheldatud umbes 20% beebidel. Enamik lastest – umbes 75% – kasvavad sellest teismeeaks välja või täheldavad sümptomeid vaid aeg-ajalt.

 

Kus ekseem välja lööb?

Erinevad ekseemi tüübid võivad mõjutada erinevaid kehaosasid. Atoopiline dermatiit esineb kõige sagedamini küünarnukkide ümber ja põlveõnnaldes, kuid staasdermatiit ilmneb tavaliselt jalgade alaosas. Imikute puhul annab ekseemist sageli märku sügelev lööve näol.

Ekseemi sümptomeid aitab kontrolli all hoida naha regulaarne niisutamine õrnade ja lõhnavabade toodetega, mille võite leida näiteks Neutrali tootevalikust. Kõik meie tooted on heaks kiitnud Taani astma- ja allergialiit – kui usaldate meid, olete kindlasti heades kätes.

Ekseemiga elamine võib olla väga ebamugav ja vaevaline, kuid seisund ei ole eluohtlik ning õige raviga on seda kerge kontrolli all hoida. Kui olete ekseemi pärast mures, peaksite esmalt pöörduma oma arsti poole – tema võib teha teile allergiatestid või suunata teid nahaarstile.

Vaadake veebis Neutrali nahahooldus- ja kodupuhastustooteid.